Sessiz Çığlık

En büyük işleri sessiz canlıların yaptığını düşündün mü hiç.  Okyanustaki milyonlarca balığın oluşturduğu muazzam çeşitliliği biz duymasakta insanlardan daha büyük bir hayat döngüsüne sahip olduklarını akıl ettin mi hiç. Dünyanın üçte ikisi suyla dolduğuna göre en sessizlerin en kalabalık varlıklar olduklarını düşündün mü hiç.

Sessizlerin çığlığı az duyulur, gariptir onlar, Tanrı’yla başbaşa kalmış en aciz varlık gibi gözükürler. En gür seda en sessizin hakkıdır halbuki. Beklemektir onun çilesi, zamanın çıldırtıcılığına karşın sabırla sırasını beklemek. Acının dinmesini beklemek. Duaların şekil değiştirmesini, bir sonraki adımın gelmesini beklemek. Acıyla yoğrulduğu için sessiz bir çığlığa dönüşürler. Duygular meleklere dönüşür ve meleklerde emaneti sahibine ulaştırmak için çığlığın bir sonraki sahibine doğru kanatlanırlar.

Bazen bir evsiz çocuğun yüzündedir sessiz çığlık. Kalabalığın içindeki yegane gerçek olduğu halde, yüzündeki kiri, alnındaki pası haykırdığı halde farkına varılmayandır. Soğuktaki titremesidir onun sessizliği, yanındaki sokak köpeğini yorgan olarak kullanıp soğuk kışa verdiği mücadeleyi başkalarının it sevmesi sanmasıdır onun sessiz çığlığı.

9 ay annenin karnındaki çocuğun hayatıdır sessizlik. Çığlığını doğduğunda dile getirecektir ağlamasıyla ta ki biz sessizliğe duyduğu özlemi anlayalım diye.  Ancak annenin sessiz göğsünde susacaktır. Memeden içtiği sütün sesini de duymazsınız. Sessiz bir dünyadan gelip, sessiz göğüslerde ancak sessiz bir süttür yavrucağa yakışan.

Yeri gelir babalar da sessiz çığlıktır. Gözyaşını saklayıp dışarıda yalnız başına ağladığı zaman gururdur onun sessiz arkadaşı. Yavrusuna ailesine düşkünlüğünü belli edemez çoğu zaman. Bundan dolayı aslan payı anneye ait olduğu halde yavrusuna babanın yaptığı dua anneninkinden daha çok kabul edilir.

En büyük çığlık belki de ayrılık acısı yaşayan aşıkların olsa gerek. Gözyaşı silecektir onun sessiz çığlığını, yere düşen her bir damlanın değerini de sadece sessiz toprak bilecektir. Aldığı her nefesi hava,  kalbindeki ızdırabı da ancak ateş anlayacaktır. Bunun için hava-su-toprak-ateş sessiz aşk çığlığını tamamlayacak ve onun ismi de sessiz kahramanların yanına yazılacaktır.

Sessiz çığlıktır nöbetteki askeri kutsal yapan. İki göz Cehennem ateşini görmezmiş; Allah korkusundan ağlayan göz bir de düşmanı bekleyen nöbetçi göz. Senin sessizliğin Cehennem’in ateşine bile meydan okudu. Farkında mısın, Yurdu düşmandan korumak için sessiz çığlığı seçerek ölmeden şehit oldun ey şanlı asker.

En hareketli nesneler bile sessiz çığlıktır bu kainatta. Atomun çevresindeki elektronlar da, güneşle birlikte dönen gezegenler ve yıldızlar da sessiz sedasız devri daim yaparlar. Güneş kendi çığlığını  sıcaklığıyla duyurmaya çalışırken dünya da onun etrafında mevsimleri getirerek sessizliğini duyurmaya çalışır. Mevlana gibi dönerek sessizlerin diyarından geldiklerini ispat etmeye çalışırlar.

En değerli varlıklardır sessizler topluluğu, en büyük işleri onlar yapar, en lüzumlu şeyleri onlar görür. Balık okyanusta sessizce binlerce yumurta bırakırken tavuk bağıra bağıra sadece bir yumurta çıkartır. Sessizlerin çığlığını kulaklarımızla duysaydık kaldıramayacağımız için damarlardaki kan da sessiz akar, gözümüzden giren ışık ta sessiz sedasız girer beynimize. Öyle yaratıldık çünkü, kaldıramayız biz onların sesini, onun yerine sessiz çığlıklarını anlayabiliriz hislerimizle. Ne yazık ki yine de anlayamadık bir türlü.

Sessizlik asildir, sessizlik azizdir, çığlığı onun dilidir. Kalbi hüşyar olana bir şeyler anlatmaya çalışır. En acı ama en güzel şeydir sessizlik, çığlığı gökleri ihtizaza getiren, bizi meleklerle buluşturan bir iksirdir. Çığlığın sesini sessizliğin çığlığına tercih etmeyenler için kutsal kefendir sessiz çığlık.

Ne var ki anlayamadık biz sessizliği. Arkadaş, aile, akraba, dost dedik onu hep unuttuk,  çığlığını duymazdan geldik. Bize unutulmaz acıları yaşattığı için ondan korkup kaçtık. Bizi göyaşımızla baş başa bıraktığı için sevemedik onu bir türlü. Çığlığı kalabalıklarda aradık, gürültüyle çığlığın aynı şey olduğunu sandık ve aldandık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s