Amerikan Şarkıcıların Ekip Çalışması

Eğer siz de benim gibi Youtube delisiyseniz ünlü Amerikalı şarkıcıların şarkılarına son derece aşinasınızdır demektir. Youtube’ta çok fazla yabancı müzik dinlediğim için son zamandaki Amerikalı şarkıcıların davranışlarını ve birlikteliklerini de gözlemleme şansım oldu. Bu şarkıcıların çoğu düet yaparak birbirlerini desteklemektedirler. Son zamanlarda düet sayısında gözle görülür bir artış oldu.

Her türlü müziği dinleyen birisi olarak daha çok Eminem, Lil Wayne, Rihanna, Bruno Mars, Justin Timberlake, T.I, Jay-ZAlicia Keys gibi hareketli şarkıları dinlerim. En sevdiğim şarkıcı ise Hip Hop’çu Eminem’dir. Eminem’i hemen hemen her gün dinlemeye çalışırım. Her ne kadar Hip Hop’çu olarak bilinse de Rap yönü de son derece gelişmiştir. Kendi şarkılarını kendisinin yazması ve şarkılarındaki anlamlı kafiyeler şairlere taş çıkartacak niteliktedir.

Ancak bence Eminem’in en önemli özelliği başka meslektaşlarıyla düet yapması ve onların çalışmalarına ortak olmasıdır. Master dersinde bize öğrettikleri en önemli şeylerden biri şuydu. Lider olabilmek için ilk önce takımdaki bir birey olmayı öğrenmeniz gerekir. İyi bir takım üyesi olan gelecekte daha etkili lider olabilir. Bugün Hip Hop denince akla Eminem’in gelmesinin sırrı bence budur.

Ayrıca Hip Hop veya Rap deyip geçmeyin. Şarkı sözlerine baktığınızda hem bir felsefe  hem de ciddi bir anlam bütünlüğü göreceksiniz. Şarkı sözleriyle sokak İngilizce’nizi bile geliştirebilirsiniz. Amerikalı’ların filmlerine ve şarkılarına felsefe ve psikoloji katmalarına bayılıyorum. Bazen sadece 2 kişilik düetle yetinmeyip bu sayıyı 3 kişiye çıkartabiliyorlar.

Sadece Eminem değil, artık neredeyse bütün Hip Hop’çular ve Rapçiler birbirleriyle paslaşıp düet yapıyorlar. Bu gözüktüğü kadar kolay bir şey değil. Takım arkadaşının şarkısını öğrenerek zaman ayırmak gerekiyor. Buna katlandıkları için de gerçekten çok zevkli parçalar çıkartıyorlar.

Hip Hop’çular ve Rapçileri serseri olarak gören ve popüler kültürü her fırsatta yuhlayanlara şunu söyleyeyim. Şarkı sözleri yazılması, bestelenmesi ve göstermiş  oldukları fedakar takım çalışmasıyla binlerce kişinin önünde müzik severlere zevkli anlar yaşatan bu şarkıcılar inanın sizden çok daha kültürlü ve tecrübeli insanlardır.

Neyse biz popüler kültürle barışık olalım ve tartışmaya girmeyerek şimdi biraz müzik dinleyelim.

Aşağıda bu takım çalışmalarından bir kaç örnek bulacaksınız:

Amerikalı şarkıcılarından en çok takım çalışması yapanın Eminem olduğunu göreceksiniz!

Mirror  —  Lil Wayne ft. Bruno Mars

Love The Way You Lie  —   Rihanna &  Eminem

No Love  —  Eminem  &   Lil Wayne

So Cold  —   Eminem  &   T.I    &  Jay-Z    (3 kişi)

Love is Gone  —  Eminem & Justin Timberlake & Lil Wayne (3 kişi)

Empire State of Mind (New York)  —  Alicia Keys  & Jay-Z

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s