Kağıt Büyük Devlet Demektir

Bir devletin büyüklüğünü farklı ekonomik göstergelerle anlayabileceğimiz gibi ülkede dolaşan “kağıt” sayısına göre de anlayabiliriz. Büyük devletlerde “kağıt” döngüsü son derece fazladır ve bir nevi büyük devlet olmanın sembolü durumundadır.

ABD’de yaşadığımdan beri gözle görülür bir kağıt döngüsünü farkettim. Şu an yaşadığım Little Rock şehrine gelmeden önce adresime değişik kredi kurumlarından ve bankalardan kendi adıma postalar almıştım. Bu durumu yaşayan pek çok Türk arkadaşım da aynı tecrübeyi bizzat yaşamıştır. Meğer Little Rock şehrindeki Axiom Database firması adres bilgilerinizi başka bankalara ve kurumlara satabilme hakkına sahipmiş. Bu posta trafiğini durdurup evinizdeki kağıtlardan kurtulmak istiyorsanız bizzat bir form doldurup bilginizin satılmasını önleyebilirsiniz.

Kağıt demek aynı zamanda raporlama ve herşeyin kayıt altına alınması demek. Büyük devlet olmanın şiarı da teknolojiye güvenmeden kağıt olarak bilgilerin orijinal hallerinin saklanmasıdır. Hollywood filmlerini hatırlayın, kahramanımız geçmişte yaşanan olayları araştırmak için bir özel veya devlet  kütüphanesine girererek kayıt altına alınmış gazeteleri teker teker araştırır. Özellikle korku filmlerinde bir ev gibi yerleşim yerlerinde daha önceden yaşanmış olayların ve haberlerin kağıt olarak saklandığını görürürüz ve kahramanımız önemli bilgilere ulaştığında biz izleyiciler de bundan haz duyarız.

Eminim Amerika’daki bütün Türk dostlarımın ortak tecrübesi bir iş yerine girdiklerinde veya idari bir işlem yapacakları zaman karşılarına çıkan döküman yığınıdır. Sizden o kadar çok form doldurmanızı isterler ki artık bunalırsınız. Bundan dolayı doldurduğunuz bütün dökümanların kopyalarını evinizde saklamanız ve kaybetmemeniz önerilir. Bir gün gelir karşınıza bir ihtiyaç olarak çıkabilir. Ben kendim her hafta evime gelen postaları teker teker inceleyip önemli olanları ayıklamak ihtiyacı hissediyorum. Sırf önemli kağıtları saklamak için özel bir kutu kullanıyorum.

Üniversitede asistan olduğum ilk yılda yaptığım iş eğitim binasının yapmış olduğu bütün içerikleri sayfa sayfa klasörlere koymak ve depolamak olmuştu. Bilgisayarda kopyaları olmasına rağmen böyle bir yöntemin seçilmesi yapılan işin orijinalinin korunup garantiye alınması içindir. Kağıda önem veren devletler sistemi gelişmiş ülkeler olması şaşılacak bir durum değildir. Büyük sistemlerinden kaynaklanan geniş tecrübelerini kağıtta da depolamak ihtiyacı hissettiklerinden  dev bir kağıt endüstrisine de sahiptirler. Kağıt fabrikalarından tutun, kağıdı muhafaza edebilecekleri depolara ve burada istihdam edecekleri insanlara kadar geniş bir sektörden söz ediyoruz. Bu durumda hızla gelişmekte olan ülkeler için kağıt işinin önemli ve farkedilmeyen bir girişimcilik imkanı olduğunu söyleyebiliriz.

Osmanlı Devleti yapısına baktığınızda inanılmaz bir devlet arşiviyle karşılaşacaksınız. Osmanlı Devleti başka devletlerle yaptıkları yazışmalardan tutun kendilerine ait idari ve bilimsel ne varsa titizlikle arşivlemişlerdir. Ne acıdır ki Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun ilk yıllarında bu arşivlerin bir kısmı sorgusuz sualsiz trenlerle Bulgaristan’dan tutun pek çok Avrupa ülkelerine gönderilmiştir. Şimdi de onları geri almak için uğraşıyoruz. Kağıt demek tecrübenin kayıtlı olması demektir. Kendi tecrübemizi başkalarına kaptırmanın utancını yaşıyoruz.

Kağıt deyip geçmemek lazım, zamanın hızlıca aktığı bir devirde her ne kadar teknoloji çok gelişse de, büyük bir devlet bütün yazışmalarını, tecrübelerini ve kayıtlarını kağıt olarak saklayarak kendilerinden sonraki nesillere aktarabilmeleri gerekiyor. Bu bağlamda hızla gelişmekte olan güzel ülkemizin de artan kağıt döngüsünü görmek son derece sevindirici bir gelişmedir çünkü kağıt demek büyük devlet olmak demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s