Hristiyanlık Dünyasında Büyük Tartışma

(Aşağıda İngilizce Terimler ve cümleler göreceksiniz)

Hristiyanlık dünyasında pek çok tartışmaya şahit olmuştum ama böylesini görmemiştim. Herşey Jefferson Bethke isimli yakışıklı bir delikanlının “Why I Hate Religion, But Love Jesus || Spoken Word”  adlı bir video koymasıyla başladı. Açık alandaki bu videoda Hz. İsa’nın dinden daha büyük olduğunu (Jesus > Religion,  Hz. İsa > Din) işleyerek önemli bir tartışma başlattı. Jefferson Bethke’nin kendi yazmış olduğu şiirinde mesajını son derece sade ve etkili bir biçimde anlatmayı başarıyordu. Siyah deri ceketli, düz saçlı ve uzun boylu karizmatik duruşuyla da hafızalarda yer edinen Jefferson, Hrisitiyanlık dünyasını son derecede kızdıracak bir varsayımda bulunuyordu.

Yurt dışında yaşayan insanlar Hristiyanların Hz. İsa’ya karşı duyduğu aşırı sevgiyi ve teslis inancını pek ala bilir. Genellikle tartışmalar farklı dinde meydana gelse de bazen bu durum aynı din arasında da olabiliyor. Bu videoda Jefferson mesajını iletirken hali hazırdaki Hristiyan dinini sevmediğini ve yanlış yorumlandığını kastetse de pek çok dindar Hristiyanın tepkisine yol açtı. Bundan dolayı dinden nefret ettiğini ama Hz. İsa’yı aşırı sevdiğini ve bununla ilgili önermelerini videoda şiirsel bir tarzda sunmaktan geri kalmadı.

Doğrusu videosu gerçekten son derece başarılı hazırlanmış. İnsan ister istemez bunun bir komplo olup olmadığını sormadan edemiyor ama Jefferson Bethke’yi biraz araştırdığınızda bunun bir kişisel çaba olduğunu görebiliyorsunuz. “What if I told you..” cümlesiyle başlaması videoda insanların dikkatini üzerine çekebildiğinden, kendisine verilen cevaplarda yine “What if I told you..” kalıbıyla karşılaşıyoruz. Sosyal medyada bile “What if I told you..” kalıbını kullanan pek çok insan görebilirsiniz. Özellikle dini tartışmalar bu kalıpla başlayarak insanlar dikkatleri üzerine çekmeyi başarabiliyorlar.

Jefferson Bethke’ye ait ve kısa zamanda 16 milyon civarında izleyiciye ulaşan söz konusu videoyu buradan izeyebilirsiniz. (İngilizce)


Hz. İsa’nın din ile karşılaştırılmasına kızan Hristiyanlık dünyası cevap vermekte gecikmedi. Amerika’nın her yerinde Papazlar ve Hristiyan adamları bu konuda açıklamalar yapmak zorunda kaldı. Televizyonlarda tartışmalar diz boyu devam etti ve medya için müthiş bir malzeme oldu. Yukarıdaki videonun YouTube sayfasına gittiğinizde göreceksiniz ki bu videoya insanlar binlerce yorumda bulunmakla beraber video cevapları da azımsanmayacak derecede fazla.

Yani sadece din adamları değil milyonlarca Amerikalı bu tartışmaya ortak olarak düşüncelerini ve tepkilerini yazı ve videoyla dile getirdi. Zaten kendi facebook sayfamda da Amerikalı arkadaşlarımın bu videoyu paylaştıklarında bu videonun farkına varmıştım. Bazı Hristiyan Amerikalı dostlarım bu videonun zararlı olduğunu ve sosyal medyada paylaşılmaması gerektiğini savunurken bazıları da Jesus > Religon  önermesine katıldıklarını ve herkesin bundan haberdar olması gerektiğini iddia etti.

Bu videoya cevaplar arasında en dikkat çekeni Katolik bir klisenin aşağıda verdiği yanıttı. Aynı formatta hazırlanan video tam tersi bir varsayımda bulunuyordu.

Yukarıdaki gibi tartışmaya katılan yüzlerce video bulabilirsiniz. Bazı Müslümanların da tartışmaya katılmasıyla tartışma ilginç bir boyut kazandı.  “Why I Hate Religion, But Love Jesus || Muslim Version || Spoken Word || Response” isimli bir videoyla bir Müslüman genç yine bir şiirle cevap veriyor ve Hristiyanların yanlış Hz. İsa anlayışını eleştiriyordu. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz (İngilizce)

Bir deli bir kuyuya taş attı ve ilk defa şiirsel bir tarzda insanlar birbirlerine cevap verdiler.

What if I told you… tartışmanın bu kadar şiirsel boyutunu şimdiye kadar hiç görmemiştim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s