Türkiye’de İnternet ve Haberleşme Bakanlığı Kurulsun

Teknoloji dendiğinde bürokratik olarak akla Ulaştırma Bakanlığı gelmektedir. Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik, Kara, Hava ve Demir Yolu ve Haberleşme birimlerine sahiptir. Haberleşmeyi de içinde barındırdığından Ulaştırma Bakanlığı aynı zamanda Telekomunikasyon işlerine de bakmaktadır. Turkcell ve Turk Telekom gibi haberleşmeye dayalı sektörler halen bu bakanlığa bağlıdır. Şu anda “Haberleşme” ismiyle daha net kendisini ifade eden bu bakanlıktan sorumlu Bakanlık Binali Yıldırım’ın çalışmalarıyla devam etmektedir.

AK Parti en son seçimlerden sonra ilginç bir yaklaşım ortaya koyarak “Bilim, Sanayi ve Teknoloji” Bakanlık birimini de oluşturmuştur.  Nihat Ergün’ü Bakan olarak atayan AK Parti  “Bilim, Sanayi ve Teknoloji” Bakanlığı ile bundan böyle ülkedeki Teknolojik ihtiyaçlara daha çok odaklanabilecek, Tekno-Girişimciliği daha çok destekleyebilecek, özellikle ağır sanayinin ihtiyaç duyduğu yazılım ve donanımları desteklediği girişimciler ile ülkenin kendisinin üretebileceği seviyeye getirecektir.

Kısaca yukarıdaki Bakanlık yapısında İletişim ve Haberleşme “Ulaştırma” Bakanlığı’na bağlanırken sanayi ve buna bağlı teknolojiler de “Bilim, Sanayi ve Teknoloji” Bakanlığına bağlı olarak görmekteyiz.

Ben bu yapıda doldurulması gereken ciddi bir boşluk olduğunu düşünüyorum. İlk öncelikle Ulaştırma Bakanlığının zaten Deniz, Kara ve Hava işleriyle ilgilenmesinden dolayı “Haberleşme” nin burada fazla bir yük oluşturduğu kanaatindeyim. Haberleşme gibi dev bir sektörün bir Bakanlığın sadece alt birim olmasının bürokratik sıkıntılar getirdiğini hepimiz son derece iyi biliyoruz.

Ayrıca “Bilim, Sanayi ve Teknoloji” Bakanlığı ile de ülkenin Teknolojisine sadece sanayi ve bilim bakış açısıyla bakılmış ve tek yönlü bir yaklaşım sergilenmiş. Bu iki Bakanlık yapısında mesela İnternet işleri de Haberleşmeden sayılarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanmış. Bu bakanlıklarda yapısal bir sorun  iyice göze batmaktadır.

Madem İnternet’i Haberleşme ile birlikte ele alıyoruz ve içine doğal olarak Telekomünikasyon şirketlerini ve Mobil Operatörleri koyuyoruz, o zaman bununla ilgili özel bir Bakanlığa da ihtiyaç duyuyoruz. Bundan dolayı kişisel olarak iki ayrı çözüm öneriyorum.

Birincisi“Bilim, Sanayi ve Teknoloji” ismi  “Bilim ve Sanayi Teknolojileri” Bakanlığı olarak değiştirilsin. Böylelikle hangi Teknolojiler olduğu daha netleştirilerek önemli bir kafa karışıklığın önüne geçilsin.

İkincisi, “Haberleşme” birimi Ulaştırma Bakanlığı bünyesinden çıkarılsın ve “İnternet ve Haberleşme” ismiyle yeni bir  Bakanlık kurulsun.

Geldiğimiz son gelişmeler ışığında İnternetin ve Mobilin yaşamımızdaki yerinin artık tartışılmaz bir gerçek olduğunu görüyoruz. İnternet ve Haberleşme sektörünü kendi günlük yaşamımızda artık birbirinden ayrı düşünemeyiz. Cep telefonu artık internet demek. Bu bağlamda “İnternet ve Haberleşme Bakanlığı” ülkedeki İnternet ve Mobil çözümleri, inovasyonu ve girişimciliği destekleyerek  Türkiye’de büyük bir ekonomik katma değer yaratabilir.

Bugün özellikle İnternet Girişimcileri dertlerini anında anlatabilecekleri bir Bakanlığa ihtiyaç duymaktadır. Hükümetin İnternet Girişimciliği konusunda ne yazık ki hiç bir somut politikası yoktur. Biz de herşeyi devletten bekleme zihniyetini terkederek böyle bir ihtiyacı gündeme getirebilir, bunun tartışmasını yapabilir ve İnternet ve Haberleşme alt yapılarını tekrar birlikte gözden geçirebiliriz.

Yerli İnternet yazılım firmaları büyük bir bütçeyle planlı olarak desteklenerek KOSGEB gibi küçük yatırım fonlarında zaman kaybedilmesi önlenebilir. Bugün İnternet firmalarının KOSGEB’ten yardım almak için beklediği ve harcadığı zamanın  devlet adına utanç verici bir durumdur. Bunun yerine devletin kendisine ait büyük bütçeli bir risk sermaye fonuyla İnternet firmalarını desteklemesi gerekir.

Bahsettiğimiz İnternet ve Haberleşme sektörünün kendisine ait önemli sorunları birikmiştir ve devlet buna cevap vermekte çok geç kalmaktadır. Böyle bir bakanlığın kurulması halinde ülkede milyar dolarlık sektör tek bir elden daha rahat yönetilebilir, hızlı kararlar alınabilir ve ekonomik olarak başka ülkelerle daha iyi rekabet edilebilir.

İnternet ve Haberleşme Bakanlığı Türkiye’deki İnternet sitelerinin kapatılmasından tutun, her türlü yargısal süreçlerin takibi ve denetiminde de bierebir yardım edebilecektir. En son yaşadığımız filtreleme sürecindeki kafa karışıklığı ve tartışmalar tamamen İnternet sektörünün devletle olan sağlıksız iletişim yapısından kaynaklanmaktadır.

Türkiye’de artık melek yatırımcılar, özel risk sermaye şirketleri ve İnternet girişimcileri sayısı son derece fazladır. Bunlar Webrazzi, E-Tohum ve daha başka örgütlenmelerle bütün İnternet ve Mobil sektörünü bir araya getirmektedir. Ancak yine de devletin bir Bakanlığına anında ulaşıp dertlerini anlatabilecekleri bir yapıya da ihtiyaç duymaktadırlar. Böyle bir bakanlık aynı zamanda Özgyeğin Üniversitesi gibi girişimciliği şiar edinmiş eğitim kurumlarını da içine katarak  İnternet ve Haberleşme alanında yeni bir devlet-özel sektör-üniversite üçgen modelini oluşturabilir.

Bugün İnternet&Haberleşme sektöründeki girişimciler ve yatırımcıların en çok ihtiyaç duyduğu Silikon Vadisinden ziyade Silikon Zekaya sahip bir devlettir.

2 thoughts on “Türkiye’de İnternet ve Haberleşme Bakanlığı Kurulsun

  1. Geri bildirim: Türkiye’den Silikon Vadisi Çıkar mı? « 2kere2beseder

  2. Geri bildirim: Başbakan’ın popülist çıkışları « 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s