Kolaycı Girişimciler

Son zamanlarda Türkiye’de müthiş bir girişimcilik rüzgarı esiyor. Mesela internet alanında artık milyon dolarların döndüğü bir ülkemiz var. Duyduğum kadarıyla başka sektörlerde de benzer bir akış var. Girişimciler ve yatırımcılar artık daha çok buluşabiliyor. Her ay yeni girişimler piyasaya giriyor, sektör büyük bir ivmeyle ülkeye ekonomik katma değer olarak geri dönüyor. Girişimci sayısı çok artınca başka insaları da kendine mıknatıs gibi çekebiliyor ve ister istemez işin ehli olmayan girişimci adaylarını da görmeniz mümkün olabiliyor.

“Herkes girişimci olamaz” klasik söyleminden her ne kadar sıkılsam da bu sözün boşu boşuna söylenmediğini zamanla daha iyi anladım. Gerçekten de bazı insanlar girişimciliğe kendisini sevmedikleri ve yatkın olmadıkları halde ortamın rüzgarına kapılarak kısa yoldan zengin olma hayalleriyle maceraya atılabiliyorlar. Genelde sonu hüsranla biten girişimler yaşayarak sorunu kendinde aramak yerine suçu yatırımcılara veya sektöre atarak kendi vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar.

Ben bir girişimcinin girişimcilik özelliğini anlamak için onun ruhsal dünyasına inmeye çalışırım. Yaşadığı sıkıntıları veya projesi üzerinde ne kadarlık süre harcadığına bakarım.  Kendi gözlemim genelde kolaycılık yöntemini tercih edenlerin sayısının çok fazla olduğu yönünde. Özellikle Türk girişimci arkadaşlarımın projesinin fikri konusunda çok abartanlarına rastlıyorum. Öyle ki “fikrim çalınır” modundaki girişimcilerin kolaycılık yöntemini farkına varmadan benimsediklerine şahit oluyorum.

Halbuki bir proje fikri bir yerde düşünülmüşse başka yerde aynısını veya çok benzerini düşünen insanlar muhakkak vardır.  En kısa zamanda gerçek ortamda uygulayabilen (execution)  kimse o kazanıyor. Fikri iyice daraltıp küçülten ve hızlı bir şekilde gerçek hayatta test ortamına sokabilen her zaman daha önde oluyor. Fikirden ziyade küçük modellere inanan ve bu uğurda büyük emek sarfedenler bir sonraki adıma daha rahat geçerek elindeki gerçek veriyle daha net ve doğru kararlar verebiliyorlar.

Fikrin daraltılması, küçük modelinin bir an evvel gerçek ortamda test edilmesi ve elde ettiği verilerden sonra diğer adımı gerçekleştirmesi şeklinde özetlenebilecek ilk girişimcilik hamlesine yukarıda bahsettiğim zihniyetteki girişimciler hiç bir zaman sahip olamıyorlar.

“Kolaycı Girişimciler” olarak tanımladığım bu tarz girişimciler girişimlerinde samimi olamıyorlar. Kafasında aylardır fikrini kimseyle paylaşmayarak çalınacağını düşünen ve hiç bir zamanda doğru dürüst aksiyona geçemeyen kolaycı girişimciler istedikleri neticeyi hiç bir zaman alamıyorlar. Evvela bu tarz insanlar girişimcilikte paylaşmanın önemini anlamış değiller. Meşveret ve ortak akılla bir fikrin daha sağlıklı bir zeminde olgunlaşma imkanı bulabileceğini bilmeyen kolaycı girişimciler katıldıkları seminerlerde ve konferanslarda da defansif davranmaya devam ediyorlar.

Bir girişimci fikrini herkesle paylaşmalı demek istemiyorum. Ama en azından kendisine faydası dokunabilecek ve sektörden anlayan veya kendisine çok yakın çevresindeki insanlarla paylaşmasında çok mahzur olmasa gerek. Şahsen ben kendi girişimimi de ancak olgunlaştığında bütün herkese duyuruyorum. Ancak yakın çevremdeki ehil insanların görüşlerini mutlaka almaya çalışıyorum. En önemlisi bir girişim üzerinde gerçekten ciddi bir emek verdikten sonra paylaşıyorum.

Kısaca kolaycı girişimcileri aşırı defansif yapılarından hemen tanıyabilirsiniz. Ben bu tarz girişimcilerle tanıştığımda ilk sorduğum soru projesi üzerinde ne kadar vakit harcadığı ve gerçekten sevip sevmediğidir. Gerçek bir girişimci başarsız bile olsa başka bir projeye daha rahat geçebildiği halde kolaycı girişimcinin bu konudaki esnekliği çok tartışılır. Üzerinde çok emek vermeyerek başka bir projeye atlayanların samimiyet testinden de sınıfta kaldıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s