Genç Ramiz Dayının Filmi Yapılsın

Kolay kolay Türk dizilerini izlemeyen biri olarak “Ezel” dizisini ilk izlediğimde hayran kalıp müptelası olmuştum. Güzel bir kurguyla diğer dizilerden farkını gösterdiği gibi içindeki “Ramiz Dayı” da gönlümüzü fethetmişti. Ramiz Dayıyı ilk şunları söylerken tanımıştım: “Kaderimiz niye avucumuzun içinde yazılıdır bilir misin, gerektiğinde gizleyebilelim diye, niye bilir misin, çünkü güç gizden gelir. Gerçek niyetini kimse bilmiyecek. kaderin sırrındır; kaderini kimseyle paylaşmıycaksın.” diyerek dizinin özetini yapıyordu.

Ay Yapım yapacağını yapmıştı ve dizinin felsefesini oluşturacak bir dayı karakteri bulmuştu. Tuncel Kurtiz’in oynadığı “Ramiz Karaeski” karakteri  ShakespeareOscar WildeÖmer Hayyam, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf gibi yabancı ve yerli ustaların  sözlerini “Ezel” üzerinden bizlere aktarıyordu ve aklımızda kalmamızı sağlıyordu. Bu günden sonra “Dayı” nın sözlerini birbirimize söyler olduk ve sosyal medyada arkadaşlarımızla da paylaşmayı ihmal etmedik.

Ramiz Karaeski herkesi etkilemişti ama asıl etkileyen kısım bizi “Dayı” nın gençlik yıllarına götüren sahneler oldu. Dizinin başındaki gizemli Ramiz‘in Kenan ile tanışması, Selma ile süper bir üçlü oluşturup aralarında geçen serüveni daha çok merak ettik. 1970’lerdeki genç Ramiz Dayı‘yı Ufuk Bayraktar oynuyordu ve rolünün hakkını o kadar veriyordu ki insan ister istemez şu kritik soruyu soruyordu: Genç Ramiz Karaeski’nin filmi yapılamaz mıydı?

Evet Ufuk Bayraktar bizi oyunculuğuyla derinden etkilemişti. Yanında da onu tamamlayan Kenan da vardı. Aralarında da bir kara kedi gibi girip aralarını açan Selma da eklenince dizinin tadına doyum olmuyordu. Biz aralarında geçenleri Ezel dizisinden öğrenmemize rağmen bu süper üçlünün neler başarabileceğini bir türlü görme şansımız olmadı. Kurgusuyla meşhur bu diziyi genç Ramiz‘in kabadayılığı, Kenan‘ın sosyal zekası ve Selma‘nın da fettanlığıyla bir sinema filmi olarak beyazperdede artık izlemek istiyoruz.

Genç Ramiz ile ilgili dizide üzerinde çok durulmayan bazı kısımlar vardı. Mesela Ramiz Dayı’nın kitap okuma serüveni çok kısa bir replikle geçiştirilmişti. Kenan’ın mal varlığı ve gücü çok gösterilmedi. Biz Kenan’ı sadece Selma’dan dolayı Ramiz’in yanında olduğunu biliyoruz ama Kenan’ı Ramiz’e iten başka sebepleri de görmek istiyoruz. Zengin Kenan’ın bir kabadayının etrafında olmak istemesi ve kendi öz ağabeyini bile karşısına almak istemesinin başka geçerli sebeplerinin de olabileceğine ihtimal veriyoruz. Ayrıca Selma’nın geçmişi, varsa ailesi ve neden böyle bir yaşamı seçtiğini de öğrenememiştik. Selma hakkında biz halen çok az şey biliyoruz.

Ramiz-Kenan-Selma üçlüsünün alemi nasıl dize getirebileceğini güzel bir kurgu eşliğinde seyretmek istiyoruz. Eminiz ki bu üçlüden müthiş bir senaryo çıkacaktır. Hepimiz biliyoruz ki kurgusu sağlam olan bir Türk sinema filmi bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az bu memlekette. Kurgusu, konusu ve oyunculuğuyla genele hitap edebilen bir film olacağını varsayarak böyle bir projenin yurt dışında da kabul göreceğini düşünüyoruz.

Ezel dizisinin başarılı senaristleri Kerem Deren ve Pınar Bulut‘un kalemlerinden artık son bir hamle daha bekliyoruz.  Ramiz Dayı’nın sözlerini çok sevdik ama genç Ramiz’in gençlik yıllarını anlatan siyah beyaz sahneleri daha çok sevdik. Bu sahneler sanki bizim için dizi içinde bir dizi gibi oldu. Ezel dizisini izlerken iki dizi izler gibi olduk. Ezel ön planda olduğu için genç Ramiz’in biraz geri planda kaldığını gözlemledik.

Bundan dolayı Ezel dizisi bitmesine rağmen bizim aklımız genç Ramiz’de kaldı. En çok sevdiğimiz Ramiz Karaeski’nin 1970’lerdeki serüvenini anlatan bir sinema filmini Ay Yapım‘dan çekmesini diliyoruz. Filmin karakterleri hazır ve izleyici kitlesi mevcut olduğu için Ay Yapım için çok kolay bir proje olacağını düşünüyoruz.  Ezel fanatiklerinin böyle bir isteğini kırmayacaklarını umuyoruz.

Ramiz Dayı bize “Ne kadar değişirsen değiş, Nerede mutlu olduysan hep oraya çevirirsin kafanı.” diyordu.  Ezel’den sonra çok dizi geldi geçti ama biz kafamızı yine de geriye çevirip şunu söylüyoruz. “Genç Ramiz Dayının Filmi Yapılsın“.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s