Amerika Ergenliği Yeniden Keşfetti

Amerika filmlerine, şarkılarına ve kültürüne alışkın olan dünya nüfusu şimdiye kadar hiç bu kadar çok ergen merkezli popüler kültür üretimine şahit olmamıştı. 13-17 yaş arası “teenager” olarak tanımlanan yüzü sivilceli gençler kendilerini anlatan o kadar çok film, aktör, aktris ve şarkıcı ile tanıştılar ki kimisi onlar gibi giyindi, kimisi onlara dokunabilmek için sabahladı kimisi de şarkılarıyla hemdem oldu.

Aslında herşey ingiliz yazar Joanne Rowling’in “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” fantastik romanı ile başladı. 30 Haziran 1997’de piyasaya çıkan kitap kısa zaman içinde dünya çapında 67 dile çevrildi ve Haziran 2011 tarihine gelindiğinde toplamda 450 milyon kopyaya ulaşarak tarihte gelmiş geçmiş en çok satan kitaplar arasında yerini aldı. Söz konusu kitap Harry Potter ile arkadaşları Ronald Weasley ve Hermione Granger’ın öğrenci oldukları sihirbazlık okulundaki maceralarını anlatıyordu. Gençlere cadı, büyü, sihirbazlık, macera gibi öğeleri eğlenceli bir biçimde sunan kitap büyük başarıya ulaştıktan sonra film endüstrisinin de ilgi alanına girdi.

Bir kitap bu kadar başarılı olur da Hollywood rahat durur mu hiç. Warner Bros. Pictures kolları sıvadı ve Harry Potter’ın ilk filmini 16 Kasım 2001’de “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone” adıyla hayranlarının karşısına çıkardı. İlk haftada sadece Amerika’da $90 milyon ulaşıldığında Amerika gençlik kültürünün format değiştirdiğinin sinyallerini de vermişti bile. Harry Potter serisi hiç durmadı bundan sonra peş peşe filmleri yapılmaya devam edildi. Benim gibi yetişkinler filmi izlemese bile Harry Potter karakterini oynayan Daniel Radcliffe hafızalarımızdaki gözlüklü haliyle iyice yer etmişti.

Amerikan gençlik endüstrisi asıl voleyi “Twilight” (Alacakaranlık) vampir filmiyle vurdu. Söz konusu film aslında Stephenie Meyer’a ait aynı isimdeki romandan başkası değildi. Aslında bu hikaye bizim alışılageldiğimiz çirkin vampirler yerine “cool” saçları olan genç delikanlı bir vampir ile normal hayattaki sıradan ama güzel bir kızın aşkını anlatıyordu. İkisi de lisede tanışmışti. Ne hikmetse vampir delikanlımız (Robert Pattinson) herkesin kafasından geçenleri okuyabildiği halde bu sıradan kızın (Kristen Stewart) kafasından geçen düşünceleri bir türlü okuyamıyordu. Biyoloji labaratuvarında yakınlaşan çift aralarındaki elektriği arttırarak aşka yelken aşmıştı. 17 yaşındaki güzel kız “Bella” dik ve cool saçlı “Edward Cullen” in vampir olduğunu öğrendiği halde aşkları yine de devam etmişti.

Zaten Cullen ailesi de hep genç insanlardan oluşuyordu. Bu iki karakteri sevmeyen olsa bile ailenin diğer güzel genç vampir kızları veya genç yakışıklı erkek vampirleri sevilebilirdi. Bundan dolayı film şimdiye kadar olan vampir filmlerinden oldukça farklılık gösteriyordu. Çirkin vampirler yerini yakışıklı ve güzel vampirlere bırakınca film de kendisinden istenen başarıyı göstermişti. Oregon eyaletinde çekilen film, 21 Kasım 2008 de görücüye çıktı ve film bütün dünyada $392 milyon hasılat yapmayı başardı. Bu film de yerini Twilight serilerine bırakarak ciddi bir hayran kitlesine ulaştı.

Ergenlik endüstrisi eş zamanlı bütün gazıyla devam etti. 2006 yılında 1992 doğumlu ve gerçek ismi Miley Cyrus olan genç kız “Hannah Montana” sitcom gençlik dizisiyle “Disney Channel” kanalında oldukça beğenildi. Dizi başarıya ulaştığında bu genç kızın medyadaki ismi de artık “Hannah Montana” olarak kaldı. Diziyle birlikte şarkıcılığa da soyunan güzel kızımız ilk önce Amerika’da daha sonra bütün dünyada meşhur oldu. O kadar meşhur oldu ki kendi takma ismi “Hannah Montana” kendisinin gerçek ismi olarak sanıldı hep. Derken Hollywood yine rahat durmadı ve “Hannah Montana” isminde filmini yaptı.

Hannah Montana’nın yıldızı biraz sönünce yerini 17 yaşındaki “Justin Bieber” a bıraktı. Justin Bieber için herşey YouTube da kendi koyduğu şarkısıyla başladı. 2008’de menejer Scooter Braun tarafından YouTube’da keşfedilen Justin Atlanta’ya davet edildi ve aralarında imzalanan sıkı sözleşmeden sonra 2009 yılında “One Time” şarkısıyla ilk önce Kanada’da en çok dinlenen ilk 10 şarkı arasına girmeyi başardı sonra da kısa zaman içinde Amerika’da popüler oldu. Justin Bieber YouTube video paylaşım sitesinin en büyük fenomeni desek kesinlikle yalan olmaz. YouTube’a Justin Bieber yazın ve videolarının izlenme rekorlarını kendi gözünüzle görün. Her bir videosu milyonları katlayarak izlenmiş. Şu an itibariyle Twitter’da 16 milyon takipçi (@justinbieber) edinen Justin bu genç yaşta kimsenin yakalayamayacağı şöhrete kavuşmuş.

Ben şahsen The Twilight Saga filmine gittiğimde bu ergenlik çılgınlığını bizzat gözlemledim. Salonun çoğunu ergenler doldurmuştu doğal olarak. Film başladığında kopan alkışları ve çığlıkları görmeliydiniz. Tırnaklarını yeyip sanki her an filmin içine girecek genç kızlar ağırlıktaydı. Jacob üzerindeki tişörtü çıkarıp Bella’ya verdiği sahnede salondaki kızların ıslık sesleri bütün salonu inletti.

Ergenlere yönelik popüler kültür üretmek Amerika’da artık ciddi bir endüstri oldu. Bazen cadıların, büyücülerin hikayelerini, bazen vampirlerin aşklarını bazen de yaşıt şöhret şarkıcıların etkisinde kalan “teenager” kitlesi de hiç bitmeyeceğe benziyor. Tüketim toplumunun suyunu çıkarmak için Amerika endüstrisi ergenliği tekrar keşfetti desek çok mu abartmış oluruz.

2 thoughts on “Amerika Ergenliği Yeniden Keşfetti

  1. Geri bildirim: Unuttuğumuz değer: Sabır « 2kere2beseder

  2. Geri bildirim: Onlar Hiç Vazgeçmediler | 2kere2beseder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s